kolmapäev, 25. mai 2011

Ülevaade mängude päevast

21. mai laupäeva pärastlõunaks olime Otsale kutsunud Lasva valla inimesi naaberküladest, sest kavas oli mängida üks põnev orienteerumismäng. Kella kaheks päeval kogunes raamatukogu juurde neli meeskonda – kaks Kääpalt ja kaks Otsalt. Kohe-kohe tegime selgeks mängu reeglid ja andsime stardi. Loosi tahtel startis esimesena võistkond Oravad Kääpalt, teisena läks jooksu Otsa oma noortetiim Viisnurk (nimi vist sellest, et võistkonnas 5 liiget), kolmandana perekond Kääpalt – Paid Parved ja viimasena taas meie võistkond Baikerid – poisid täies hiilguses. Mäng sisaldas kaheksat kontrollpunkti, kuhu jõudes pidi meeskond ära lahendama etteantud ülesande. Esimesest punktist minemasaamiseks tuli kokku panna Eesti puzzle. Aega selleks oli 5 minutit, iga lisaminut andis trahviminuti, täpselt nagu iga eksimus või ülesande mittetäielik lahendus punktides. Seega, tähtis oli ülesannete perfektne täitmine, mitte vahemaade kiire läbimine. Teises punktis tuli pesukäsnaga vett vedades täita 1,5 liitriline plastpudel, kolmandas punktis ootas õhupüss ja purgid, neljandas punktis pidi lendavaid taldrikuid pesukaussi lennutama, viiendast punktist edasipääsemiseks koorisid võistlejad lauanoaga punktiülema valvsa pilgu all ära 5 kartulit, kuuendas punktis näitasid võistkonnad jõudu ja lõid naelu paku sisse, eelviimases punktis puhusid täis õhupalli, riputasid selle oksa külge ja viskasid nooltega katki ning viimases punktis tegid ajahtedest pallikesed ja püüdsid need ämbrisse visata. Ülesannete täitmisega said hakkama kõik tiimid, eelkõige kiideti Kääpa meeskonda Paid Parved, kelle meeskonnatööd märkasid ja kiitsid kõik punktiülemad, kelle ülesandeks oligi jälgida ülesannete täitmist, vajadusel selgitusi jagada ning lõpuks kinnitada allkirjaga punktist läbikäimist ja anda edasised juhised järgmisesse kontrollpunkti jõudmiseks. Et võistlust veelgi mitmekesisemaks teha, palusime igal esindusel kaasa võtta fotoaparaadi, et nad saaksid mängu kestel pilte teha ja pärast meiega jagada, sest üks fotograaf poleks üksinda iga meeskonnaga kaasas saanud käia, ühtlasi jäävad need pildid ka endale toredaks mälestuseks. Samuti olime otsinud natukene rohkem ja vähem ajaloolist informatsiooni Otsa küla kohta ning paigutasime vihjesildikesed igasse punkti ning palusime neid tähelepanelikult lugeda. Pärast tunnipikkust orienteerumist olid kõik 4 komandot jõudnud läbi küla rännates meie külaplatsile grillikoja juurde ning kohe kontrollisime nende tähelepanuvõimet ja mälu. Esitasime neile 10 küsimust Otsa küla kohta, millest nad lugesid igas punktis. 

Siin need on:
 1) Otsa küla asub 16. saj. keskel asutatud Pindi mõisa maadel. Mis hoone on säilinud tänaseni? - VILJAAIT
2) Otsa küla on Lasva vallas suuremate hulgas. Mitmendal kohal oleme pindala poolest? - NELJANDAL KOHAL
3) Otsa raudtee valmis juba 1889. aastal. Nimetage 4 kaugemat punkti, kuhu oli võimalik rongiga sõita. - RIIA, PIHKVA, VARSSAVI, PETERBURI
4) Mis värvi oli hoone, mis jäi teie selja taha kui 3. punktis laskmise ülesannet täitsite? - HALLIKASVALGE
5) Millised neist on Otsa küla majade aadressid: Männiku, Kuusiku, Lepiku, Kasemetsa, Kastani, Tammiku, Pihlaka. - KUUSIKU, KASTANI, KASEMETSA
6) Millise tehase ehitas mõisnik Bentenhof Otsale? - TELLISETEHASE
7) Milliste majandite alla on Otsa asula kuulunud? Mõeldud on kolhoose ja sovhoose. - VILDE, LEPASSAARE, OKTOOBRI LIPP
8) Milline küla asub Lasva valla keskusele kõige lähemal? Kas Kääpa, Otsa või Tsolgo? - KÄÄPA
9) Millises ilmakaares (Lasva valla asukoha kaarti vaadates) asub Otsa küla? - KAGUS
10) Kas te teate, millal alustasime Otsa külaplatsi ehitusega? No millal siis? - 2010 KEVAD 

Parimad vastajad olid Paid Parved, nendele järgnesid Oravad ja üllatus-üllatus, mõlemad Otsa meeskonnad peavad kodukoha ajalugu õppima ja mälutrenni tegema, sest nende teadmised olid üpris kesised. Meie mängude päev kulges viperusteta tänu väga abivalmile külaelanikkonnale, kes olid nõus täitma punktiülema ametit kontrollpunktides. 

Samuti annab tunnistust ürituse kordaminekust tagasiside Kääpalt: Suured tänud teile väga vahva päeva eest Otsal:) Jäime kõik väga rahule. Olete nii tublid ja see orienteerumine ja värk oli kõik väga hästi välja mõeldud. Sellist traditsiooni peaks külast- külasse viima, saaksime oma valla ajaloo ka selgemaks.Rohkem pilte pildialbumist.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar